Održan I međunarodni plivački miting “Bembaša kup – Stari Grad 2011”

09. 5. 2011

U okviru programa obilježavanja Dana Općine Stari Grad, u subotu 07.05.2011. godine, prvi plivački klub iz Starog Grada, PK ”Stari Grad”, organizovao je I Međunarodni plivački miting pod nazivom “Bembaša kup – Stari Grad 2011.” Plivački miting je, uz učešće 26 klubova, održan na Olimpijskom bazenu Otoka. Učestvovali su klubovi iz BiH: Sarajevo, Banja Luka, Lukavac, Zenica, Mostar i Tuzla, te klub “Cherno More” iz Bugarske, što je ovom mitingu dalo međunarodni karakter. Takmičenje, koje je počelo u 09:00 sati, u ime Općine Stari Grad, otvorila je gđa. Diana Salihbegović, sekretar organa državne službe, koja je i uručila medalje pobjednicima prve discipline. Osim nje, medalje su uručivale i Aiša Kapo, u ime općinske Službe za obrazovanje, kulturu i sport, te Ferida Muratspahić u ime općinske Komisije za sport. Plivački klub “Stari Grad” uručio je općinskom načelniku Ibrahimu Hadžibajriću i Općini Stari Grad zahvalnice za podršku koju im pružaju u afirmaciji i radu Kluba.

Subotnji miting bio je prilika i za promociju klupske himne koju je otpjevao mladi pjevač Kenan Mačković. Zvanični voditelj turnira bio je Mirsad Ibrić, čija medijska kuća Radio “M”, također svesrdno podržava ovaj Klub.
Takmičenje je održano u skladu sa pravilima PS BiH. Ukupno 484 takmičara su nastupila u 942 starta i 47 štafeta. Podijeljenje su 324 medalje i 5 pehara.

Najuspješnija takmičarka mitinga bila je Branka Vranješ iz kluba "22 April”, Banja Luka, drugo mjesto je osvojila Emina Sejdinović iz kluba "Galeb”, Lukavac, a treće mjesto je zauzela mlada i perspektivna plivačica Negra Ahmetspahić iz kluba "GKVS” Sarajevo.
U muškoj konkurenciji prvo mjesto je osvojio Kenan Čampara iz "GKVS”, Sarajevo, drugo mjesto Muhamed Starčević iz "Slobode”, Tuzla a treće Anđelo Šimić iz P.K Bosna.
Oborena su 4 nezvanična državna rekorda: Zlatko Alić na 100 m leđno, Negra Ahmetspahić na 200m mješovito, te dvije štafete 4x50 m u muškoj i ženskoj konkurenciji “GKVS” iz Sarajeva.

Plivački klub "Stari Grad" je nastupio sa 34 takmičara (17 dječaka i 17 djevojčica) u 87 disciplina. U 53 su opet popravljeni rezultati i na tabeli su osvojili odlično 8. klupsko mjesto od 26 klubova. Osvojili su i 5 medalja: 3 srebrene i 2 bronzane. Ovaj put djevojčice su dominirale i svih 5 medalja su njihove: Ines Rončević je osvojila dvije srebrene medalje na 100m delfin i 200m mješovito. Dalila Memija je opet zablistala na svojoj disciplini 50m prsno i osvojila srebrenu medalju. Ženske štafete 4 x 50m slobodno, osvojile su Sajra Karić, Ajla Bešović, Dženana Hoti i Dalija Memija, te Anesa Idoski, Amna Akšamija, Merisa Mulavdić i Adna Šuša koje su osvojile dvije bronzane medalje.