Projekat revitalizacije historijskog puta do Kozije ćuprije odvija se planiranom dinamikom. Nakon raščišćavanja staze od Kozije ćuprije do mezarja dva šejha pristupilo se rekonstrukciji postojeće rukohvatne ograde i ti radovi su u završnoj fazi.
U međuvremenu, radilo se i na samom Vrelu Abu Hajat – Vrelu života, gdje su izvedeni radovi produbljivanja vrela i stabilizacije kamene konstrukcije. Sada se izvode radovi na popločavanju prostora oko Vrela života, a uporedo s tim radi se pristupna kaldrmisana staza do Vrela.
Prema najavama iz nadležne Službe za investicije, plan i analizu, u projekat će se uključiti i Zavod za zaštitu kulturno-historijskih spomenika Kantona Sarajevo kako bi se dogovorilo osvjetljavanje staze koja vodi do Kozije ćuprije.
Historijski put od Bentbaše preko Šehove korije do Kozije ćuprije, lijevom obalom Miljacke, možda je i najljepši dio Sarajeva, ali je historijski značaj ulaza u grad i izlaza iz njega velikom broju ljudi i dalje nepoznanica.
Na ovom dijelu nalaze se: Kozija ćuprija – jedini u cjelosti sačuvan kameni most iz osmanskog perioda na Miljacki. Na putu je i Šehova korija, gaj sa dva sveta groba – derviša mevlevijskog reda Sultan Ahmeta i Abdul Mahmuta. Na putu od Bentbaše prema Kozijoj ćupriji, iznad Šehove korije, na jednoj uzvišici s lijeve strane Miljacke, i danas se nalaze dva para karakterističnih nišana, s karakterističnim derviškim turbanima, bez natpisa. Sačuvani su samo uzglavni nišani na oba groba i imaju iste dimenzije (visina 80 cm i osnova 23X23 cm), istog su oblika, s turbanima mevlevijskog reda. (Mehmed Mujezinović "Islamska epigrafika Bosne i Hercegovine”)
I, na kraju, tu je i Vrelo Abu Hajat – Vrelo života za koje se vjeruje da je sveto. U životima derviša i sufija Isa-begove tekije vrelo Abu-Hajat imalo je posebno značenje jer nikada nije presušivalo. Na njemu su derviši uzimali abdest, narod nosio pitku vodu kućama, a okrijepiti su se mogli i putnici.
U drugoj fazi projekta, koji će biti realizovan naredne godine, uradiće se put od Vrela Abu Hajat do tranzita. Također, planirano je i čišćenje kamena na Kozijoj ćupriji.
Ovaj projekat izrađen je na osnovu naučno-istraživačkog rada o stanju i potrebnim radnjama za sanaciju puta od Bentbaše preko Babića bašče do Kozije ćuprije, a kojeg je uradio Međunarodni forum Bosna.
Objavljeno: 6 Jula, 2018