Zagađenje zraka: Objašnjenje vremenskih prilika u Starom Gradu


Veliko zagađenje zraka itekako je prisutno posljednjih dana u cijelom Sarajevu, ali prođete li dijelovima Mošćanice, Hladivoda, Vratnika, Kovača i ostalih padinskih dijelova Starog Grada, mogli biste biti iznenađeni sunčanim vremenom i znatno boljom vidljivošću. O ovome je prije nekoliko dana govorio i općinski načelnik mr Ibrahim Hadžibajrić na sastanku sa građanima Mahmutovca, gdje se razgovaralo o svim problemima na terenu, pa i zagađenosti zraka. Tada je konstatovano da se u Starom Gradu ipak djelimično ‘lakše diše’ nego nego u drugim dijelovima grada.

 

Objašnjenje za ovakve vremenske prilike ponudio je Nedim Sladić, diplomirani inženjer softverskih nauka i budući student jednog od najboljih svjetskih univerziteta iz oblasti meteorologije, Univerziteta u Readingu – Velika Britanija, široj javnosti poznat po tačnim prognozama, interesu u meteorologiji, statističkoj analizi i dugoročnoj prognozi.

 

Prema mišljenju Sladića, visoka gradnja i tornjevi remete strujanje lokalnog istočnog vjetra dolinom rijeke Miljacke, no taj problem nije izražen u Starom Gradu što je itekako olakšavajuća okolnost za naše građane.

“Potvrda je ovo relevantnosti studije kroz kotlinsku simulaciju i vizualizaciju profesora fizike i termodinamike Muhameda Hadžiabdića u pozitivnoj korelaciji gradnje visokih zgrada i usporenih protočnosti zračnih struja,” tvrdi Sladić.

Govoreći o stanju zagađenusti u gradu sinoć, Sladić navodi:

“Zapadni dio grada Sarajeva je u temperaturnoj inverziji uz smanjenu vidljivost, dok se istočni dio “izvukao” poklopca jer ima vertikalnog miješanja slojeva usljed stvaranja jačih turbulencija čiji se vrtlozi miješaju sa okolnim, čišćim zrakom. Jasno je da je u padinskim dijelovima grada i u Čaršiji trenutno skoro pa kristalna vidljivost uz manje zagađenje nego u zapadnom dijelu grada. Pročistio se u manjoj mjeri zrak jer puše lokalni i umjereno pojačan hladni istočnjak brzine 14 do 22 km/h koji ide preko Bjelava i sve do Koševa. To je i jedini spas istočnog dijela Sarajeva u anticiklonalnim uslovima – lokalni vjetar. On čisti i Vijećnicu dolinom rijeke Miljacke čije korito ima veliku prozračnost. No ujutro, promjenom vjetra, Čaršija će se ponovo onečistiti zrakom koji će doći iz nižeg, zapadnog dijela grada. To je ta oscilacija u indeksu kvalitete zraka koju uporno i s razlogom spominje Federalni hidrometeoroški zavod u svojim izvještajima, jer ujutro dolazi se do granica gotovo umjerene zagađenosti, a danju ponovo na vrlo nezdrav. Ta promjena je gotovo neznatna ili u manjoj mjeri na zapadu grada.

 

Najsunčanije u Starom Gradu

 

Prema Sladićevoj prognozi, u Starom Gradu će i danas biti sunčano.

“U narednih 24 do 36 sati, dodatni priliv toplog zraka po visini sabijat će hladniji zrak dublje u kotlinu pa se duže zadržavanje magle očekuje na zapadu grada, a najsunčanije vrijeme na području općine Stari Grad, odnosno u višim dijelovima grada. U nižim, zapadnim dijelovima grada visoke koncentracije zagađujućih materija poslužit će kao jezgre kondenzacije koje lokalno usljed niske baze prizemnog oblaka mogu usloviti pojavu industrijskog snijega,” kazao je Sladić.

Ipak, Sladić ističe da visoke zgrade nisu glavni uzročnici zagađenja, već su to, prema provednim studijama, loženje čvrstih goriva (oko 50%) i automobili (oko 40%), ali visoka gradnja zajedno sa ova dva faktora dovode do ovakvog stanja.

Objavljeno: 16 Januara, 2020