Usvojena odluka koja propisuje način držanja, te postupanje sa napuštenim psima i mačkama u Starom Gradu


Na području općine Stari Grad Sarajevo psi i mačke mogu se držati samo pod uslovima propisanim novom Odlukom o držanju, registraciji pasa i mačaka i postupanju sa napuštenim i izgubljenim životinjama. Odluka koja je dosad tretirala ova pitanja usvojena je 2004. godine, te je bilo neophodno uskladiti je sa važećom legislativom koja tretira ovu oblast, odnosno Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja.

Ovim Zakonom, recimo, ukinut je pojam psi lutalice, a u uvedeni su pojmovi: napuštena životinja i izgubljena životinja. Kada su u pitanju ostali dijelovi odluke iz 2004. godine, prije svega onih koji regulišu broj pasa i mačaka koji se mogu držati u domaćinstvu, te sami uslovi držanja, u obrazloženju je navedeno da se mogu koristiti u cjelosti ili uz male izmjene.

Šta propisuje Odluka

U zgradi sa više stanova, vlasnik može držati jednog psa ili dvije mačke, u porodičnoj kući ili vikendici vlasnik može držati tri psa, a u dvorištu zgrade ili porodične kuće najviše dva psa, ali u posebnom objektu (kućica ili boks) – za što je potrebna i pismena saglasnost svih korisnika dvorišta.

Vlasnik je dužan životinje držati u maniru dobrog domaćina pridržavajući se svih propisa iz oblasti zaštite i dobrobiti životinja, veterinarstva, zaštite okoliša, javnog reda i mira.

Kad je riječ o psima koji se drže u dvorištu, njihov vlasnik dužan je na ulazu u dvorište, odnosno u drugi određeni prostor za smještaj pasa, na vidno mjesto postaviti oznaku koja upozorava na prisustvo psa, (npr. " Čuvaj se psa "," Opasan pas" i sl). Istovremeno, vlasnik ne smije vezati psa na lanac koji je kraći od tri metra.

U naseljenim područjima općine Stari Grad, prema ovoj odluci, vlasnik može psa voditi ulicom i drugim javnim površinama na kratkom povodcu koji odgovara veličini i snazi psa tako da ne ugrožava ličnu sigurnost ljudi i samih životinja, uz obavezno posjedovanje zaštitne korpe. Bez zaštitne korpe na njušci mogu biti samo psi patuljastog rasta ili štenad do tri mjeseca starosti.

Zabranjeno je uvođenje pasa u predškolska i školska dvorišta, dječja i sportska igrališta, groblja, spomen područja, sportske objekte, na javne skupove, javna kupališta, na sajmove i izložbe, kao i na druga javna mjesta na kojima se održavaju manifestacije različitog tipa, izuzev ako se radi o psu vodiču slijepih lica.

Postupanje sa napuštenim i izgubljenim psima

Izgubljene pse, napuštene pse skupljaju ovlaštena lica Higijenskog servisa koji mora ispunjavati sve uslove propisane Pravilnikom o osnivanju i uslovima koje moraju ispunjavati higijenski servisi i skloništa za životinje. Lice koje nađe napuštenu ili izgubljenu životinju dužno je o nalasku obavijestiti Higijenski servis i ukoliko je u mogućnosti pružiti životinji odgovarajuću skrb. Zabranjeno je napuštanje psa ili mačke, odnosno njihovo puštanje u okolinu (trajno ili privremeno) bez nadzora vlasnika. Zabranjeno je dovođenje i napuštanje pasa i mačaka na područje Općine s područja drugih općina ili drugih kantona.

Problem napuštenih pasa koji se slobodno kreću i obitavaju na gradskim ulicama u manjim ili većim čoporima je jedan od gorućih problema kako u općinama u Kantonu Sarajevo tako i u cijeloj BiH općenito.

Nadzor nad provedbom odredbi iz ove Odluke obavlja općinski komunalni inspektor i kantonalni veterinarski inspektor. Predviđene su i novčane kazne u rasponu od 100 KM do 4.000 KM za fizička i pravna lica koja postupe suprotno odredbama Odluke.

Odluku o držanju, registraciji pasa i mačaka i postupanju sa napuštenim i izgubljenim životinjama, jednoglasno usvojenu na sjednici Općinskog vijeća Stari Grad Sarajevo 23.decembra, 2018. godine, pročitajte ovdje.

Objavljeno: 14 Januara, 2019