Prva radionica i prezentacija starih zanata za učenike IX razreda starogradske Osnovne škole „Vrhbosna“ održana je jučer u Kući zanata.
Ovo je početak projekta Obrtničke komore Kantona Sarajevo i Službe za lokalni razvoj Općine u kojem se namjeravaju održavati interaktivne radionice i prezentacije za učenike IX-ih razreda starogradskih osnovnih škola. Projekat će koštati 4.000 KM, a Općina Stari Grad će ga sufinansirati sa 3.000 KM.
![]() |
![]() |
Jučer je svoju djelatnost predstavilo troje baščaršijskih zanatlija: Nermina Alić (kazandžija), Mirsad Hašimbegović (krojač) i Adnan Talić (obućar). Učenike su upoznali sa osnovnim alatima, sirovinom, poluproizvodima i gotovim proizvodima. Posebno su naglasili da je zanat, iako to danas ne zvuči tako, vrlo cijenjeno i dobro zanimanje od kojeg se, uz predan rad i zalaganje, može dobro živjeti u našoj, ali i u svakoj drugoj zemlji svijeta.
„Prije sam imao kancelarijski posao uz telefon, papire i olovke na mom stolu, međutim odlučio sam se vratiti zanatskom poslu, od kojeg danas mogu sasvim pristojno živjeti“, rekao je osnovcima krojač Mirsad Hasanbegović.
![]() |
Nermina Alić |
Kazandžija Nermina Alić je rado pristala biti dio ovog projekta, jer kako kaže tinejdžeri se teško odlučuju školovati za zanatliju, ukoliko im neko u porodici već ne radi taj posao.
„Uz djecu bi možda ovdje trebali biti i njihovi roditelji, koji u mnogome odlučuju o djetetovoj budućnosti i daljnjem školovanju“, dodala je Alić.
Nakon zanatlija, osnovcima se obratio i kustos muzeja Rasim Ibrović predstavivši kulturno-historijsku podlogu pojave i nastanka zanatskih esnafa, te uposlenik Općine Stari Grad Alija Ibrović pojasnivši svaki zanat pojedinačno.
![]() |
Adna Šetić |
Učenici Adni Šetić prezentacija se svidjela, iako ne vjeruje da će nastaviti školovanje u oblasti zanatstva.
„Još nisam sigurna gdje nastaviti školovanje, ali ne vjerujem da ću upisati školu za zanate, međutim imam prijatelje i rodbinu koji bi se možda vidjeli u ovom poslu u budućnosti“, kazala je Šetić.