U posjeti Udruženju penzionera Stari Grad: Jedinu pomoć dobivaju od Općine


U općini Stari Grad je, prema zvaničnim podacima Federalnog Zavoda PIO/MIO, 6.119 penzionera. O njihovim potrebama dobrim dijelom se brine i Općina Stari Grad, putem Udruženja penzionera Stari Grad koje je s radom počelo još 1998. godine. Posjetili smo danas Udruženje i razgovarali sa predsjednikom Kasimom Halakom i sekretarkom Melihom Saračević. Kasim kaže da predsjednik Udruženja od 2014. godine i da mu je ovo drugi mandat. Dodaje da je njihov glavni zadatak da vode brigu o penzionerima i njihovom životu i zdravlju koliko im to mogućnosti dozvoljavaju.

„Nažalost, ne možemo uvijek pomoći. Želje penzionera su veoma velike, a naše mogućnosti veoma male“, rekao je Halak i pritom naglasio da su im jedini izvori finansiranja grant od Općine Stari Grad i članarine.

Općina godišnje izdvoji 40.000 KM Udruženju za pomoć penzionerima u liječenju

Općina Stari Grad Sarajevo, putem Službe za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu, dodjeljuje ovom Udruženju godišnji grant u iznosu od oko 40.000 KM. Sredstva budu podijeljena penzionerima sa minimalnim penzijama i to za nabavku lijekova. Riječ je o redovnom godišnjem izdvajanju Općine Stari Grad za ovu kategoriju stanovništva, a prosječno pomoć godišnje dobije oko 800 penzionera.

Halak je pojasnio da se ova sredstva dijele transparentno i da ih penzioneri mogu dobiti samo jednom godišnje, o čemu se vodi uredna evidencija.
“Mi imamo 3.200 lica sa minimalnim penzijama, a obuhvatimo oko 800 penzionera kojima se uplati po 50 KM za liječenje. Naglašavam, radi se o penzionerima s najmanjom penzijom, i pod uslovom da je to jedina penzija u kući. Znači ako imaju dvije minimalne penzije u domaćinstvu, ne ispunjavaju uslove, jer je nažalost mnogo onih koji imaju samo jednu minimalnu penziju u kući“, pojašnjava Halak.

Kaže da nijedan drugi nivo vlasti ne finansira rad Udruženja i da pomoć dobijaju samo od Općine Stari Grad. „Bilo bi dobro da imamo više sredstava. Mi smo se obraćali i drugim nivoima vlasti i donatorima, ali nažalost, nije bilo sluha“, ispričao je Halak.

Inače, stariji članovi udruženja plaćaju mjesečnu članarinu od 1 KM, a novi članovi 2 KM, i to putem Zavoda za PIO i to je naznačeno na penzionerskom čeku. Meliha Saračević, sekretar Udruženja ističe kako dio novca od članarina ide i na planirane kućne posjete nepokretnim penzionerima. Kaže da mora pomenuti i inicijativu načelnika Općine Stari Grad Ibrahima Hadžibajrića da se pomoć dijeli u mjesnim zajedicama. „Na tome smo mu neizmjerno zahvalni jer se pokazalo kao pun pogodak. Veliko hvala i sekretarima mjesnih zajednica od kojih dobijamo besplatnu pomoć. Od njih dobijamo najsvježije informacija o statusu penzionera i kome je pomoć najpotrebnija. To nam je od neizmjerne pomoći“, istakla je Saračević.

Izrazili su zahvalnost i za organizovani izlet penzionera na Bjelašnicu, u junu ove godine za 180 njihovih članova. „Veliki broj penzionera mi upućujemo i na centre za zdravo starenje koje je Općina otvorila za penzionere na Obali Kulina bana i kod knjižare Svjetlost i tamo su prezadovoljni uslugom,“ kazao je. Za rad Centra za promociju i unapređenje zdravlja, koji se također brine o penzionerima, Općina Stari Grad je ove godine izdvojila 40.000 KM.

Objavljeno: 20 Decembra, 2019