![]() |
Uposlenicima Službe za socijalnu i zdravstvenu zaštitu, Službe za boračko-invalidsku zaštitu i Službe za obrazovanje, kulturu, sport i lokalni razvoj Općine Stari Grad, danas je predstavljen projekat “Mikrofinansiranje u BiH”, odnosno projekat savjetovanja prezaduženih građana.
Općina će se uključiti u ovaj projekat koji Međunarodna finansijska korporacija (IFC), članica Grupacije Svjetske banke, provodi u općinama u BiH, od 2010. godine. Glavni cilj projekta je pronalaženje konstruktivnih rješenja za prezadužene građane, putem besplatnog savjetovanja u Općini Stari Grad, koje će uposlenici pružati građanima dva puta sedmično.
![]() |
O projektu su govorili Nataša Goronja i Damir Šehanović u ime Međunarodne finansijske korporacije, te Tarik Limo, direktor Udruženja “U plusu”. Limo je prisutnima predstavio metodologiju postupka savjetovanja prezaduženih građana i naglasio da se ovom udruženju, u posljednje četiri godine, za savjet obratilo 2.887 građana, a procenat riješenosti slučajeva je 5-10%.
Prema riječima Nataše Goronja, menadžera projekta “Mikrofinansiranje u BiH”, u općinama u kojima je dosad implementiran, projekat je ostvario vrlo dobre rezultate. U projekat je uključeno 20 općina u BiH, a u planu je još deset
“Najbolje rezultate dosad je ostvarila Opština Bijeljina gdje je za šest mjeseci rada savjetnika riješeno 80 slučajeva,” istakla je Goronja. Također je pojasnila kakvo je stanje po pitanju zaduženosti građana Sarajeva. “Prema podacima koje IFC ima, a odnose se na gradove Sarajevo, Mostar, Tuzla, Banja Luka i Bijeljina, u Sarajevu građani imaju najviše pojedinačnih kredita, u manjim sumama, dok je u ostalim gradovima više građana sa tzv. ‘velikim’ kreditima,” pojasnila je Goronja.
Prisutnima je objašnjeno šta će biti njihove obaveze i na koji način mogu pružiti savjet prezaduženim građanima, te kakve vrste obuka će im biti potrebne. Projekat bi u Općini Stari Grad trebao zaživjeti od maja, 2015. godine, a građanima će se pružati savjeti dva puta sedmično, po dva sata, u prostorijama Općine.