Transparency International ispitivao rad u 10 jedinica lokalne samouprave


Transparency International BiH izvršio je procjenu unutar deset jedinica lokalne samouprave u BiH, uključujući i Općinu Stari Grad Sarajevo, o sistemu integriteta u jedinicama lokalne samouprave (LIS procjena). Generalni zaključak je da lokalne uprave uglavnom nemaju razvijene instrumente i kapacitete za borbu protiv korupcije, kao ni odgovarajuću podršku od strane viših nivoa vlasti.
Prema riječima Lejle Ibranović, v.d.izvršnog direktora Transparency International BiH, glavni cilj ovog projekta bio je da se utvrde slabosti u funkcionisanju sistema lokalne samouprave.
“Krajnji cilj je da se identificiraju slabosti i formulišu preporuke za njihovo uklanjanje,” kazala je Ibranović.
Izvještaj koji je sačinio Transparency International BiH uključuje ispitivanje rada lokalnih skupština/vijeća, načelnika/gradonačelnika, lokalne administracije i lokalnih političkih stranaka. Uključene su i funkcije nadzora: postupanje po pritužbama, revizija, istrage otkrivanja korupcije, podizanje svijesti i edukacija javnosti, društvena odgovornost. Općine i gradovi u kojima je vršena procjena su: Mostar, Travnik, Visoko, Bijeljina, Novi Grad Sarajevo, Stari Grad Sarajevo, Gračanica, Goražde, Teslić i Brčko Distrikt.

U izvještaju koji je TI za BiH sačinio za Općinu Stari Grad Sarajevo navodi se da je većina indikatora označena sa prosječnom ocjenom što ukazuje da u Općini postoji dobra osnova za dalji razvoj i unapređenje lokalnog sistema integriteta. Međutim, pojedinačni izvještaji za sve jedinice lokalne samouprave bit će prezentirani tek u septembru, kada će javnosti biti poznato koliko je u njima zaživio sistem integriteta, te kako je ocijenjen rad izvršne i zakonodavne vlasti.

Aleksandar Draganić, saradnik Transparency Internationala u BiH, kazao je da postoje zajedničke karakteristike za sve posmatrane jedinice lokalne samouprave, većina ima resurse i kapacitete za rad, ali postoji veliki nedostatak transparentnosti u nekim segmentima.
“Većina lokalnih samouprava ima izgrađene kapacitete, ali im viši nivoi vlasti ‘ne idu na ruku’ da se to primijeni u sistemu integriteta,” kazao je Draganić, istakavši da su naišli na primjere lokalnih samouprava u kojima i po deset godina nije urađena revizija poslovanja od strane revizorskih ureda.
Istaknuto je i da lokalni mediji, kao ni nevladine organizacije, ne izražavaju kontinuirani interes za izgradnjom kvalitetnijeg sistema integriteta, kao i da je odgovornost političkih partija i njihovih predstavnika prema građanima jako niska.
Glavne preporuke koje je dao TI za BiH su: donijeti planove integriteta na lokalnom nivou, unaprijediti transparentnost objavljivanja podataka, naročito procedura javnih nabavki, prilagoditi budžetske dokumente građanima radi lakšeg razumijevanja itd.
Istraživanje je provedeno u okviru projekta “Jačanje integriteta i dobrog upravljanja za efikasniju provedbu Strategije za borbu protiv korupcije u BiH od lokalnog do državnog nivoa”, kojeg finansira EU.

Objavljeno: 20 Jula, 2015