Tradicionalna umjetnost zidnog slikarstva, karakteristična za osmanski period i XV stoljeće, od prije nekoliko dana krasi i zidove sale Općinskog vijeća Stari Grad Sarajevo.
Projekat je rezultat zajedničkog rada turskog Univerziteta Marmar iz Istanbula, Kulturnog centra Yunus Emre i studenata Akademije likovnih umjetnosti, sa Odjela konzervacije i restauracije, a prema riječima predsjedavajućeg Općinskog vijeća Vedrana Dodika, ovo je samo nastavak saradnje sa Kulturnim centrom Yunus Emre.
“Željeli smo da u sali Općinskog vijeća predstavimo zidno slikarstvo jer se ovdje održavaju brojni sastanci: radnih tijela Vijeća, raznih udruženja i drugih, tako da će ovu vrstu umjetnosti vidjeti veliki broj ljudi, a cilj nam je da je zajednički promovišemo”, kazao je Dodik.
Prof. dr. Ćazim Hadžimelić sa Akademije likovnih umjetnosti pojasnio je da je ovo rad koji predstavlja klasični vid zidnog slikarstva zastupljenog u osmanskom periodu, počev od XV stoljeća pa do današnjih dana. “Umjetnici sa turskog Marmar Univerziteta potrudili su se da ovaj projekat uspješno realizujemo u saradnji sa Općinom Stari Grad i Kulturnim centrom Yunus Emre. Željeli smo da na moderan način predstavimo tehniku zidnog slikarstva u današnje vrijeme koristeći iscrtane motive iz tog perioda, odnosno pet osnovnih motiva koji su protkani kroz taj period”, istakao je Hadžimelić. Dodao je da ovo djelo simbolizira bogatstvo, snagu i zbližavanje, te da je ovo kontinuirana veza Bosne i Hercegovine sa osmalijskom vlašću. “Zlatna i plava boja na slici predstavlja moć, snagu, veselost i zbližavanje”, kazao je Hadžimelić.
Na ovoj zidnoj slici radilo je devet profesora sa Univerziteta Marmar, te 24 studenta sa Akademije likovnih umjetnosti predvođeni prof. dr. Ćazimom Hadžimelićem, a kompletan proces slikanja trajao je tri sata, što svjedoči o kompleksnosti ove tehnike.
Današnjem svečanom predstavljanju zidne slike, pored predsjedavajućeg Dodika, prisustvovali su i vijećnici Mirsad Habibović i Alma Jašarević, te zamjenica direktora Kulturnog centra Yunus Emre Rabia Bozkurt, prof. dr. Ćazim Hadžimelić, te profesori i članovi vijeća Univeriteta Marmar iz Istanbula: Seher Adžizi, Šehaz Ozdžan, Oya Atila i Metin Kafkaz.
Dogovoreno je i da na proljeće se ponovo okupe i da se nađe lokacija na otvorenom gdje će se prezentirati ova vrsta umjetnosti.
Objavljeno: 24 Decembra, 2014