![]() |
![]() |
![]() |
Na Latinskoj ćupriji će u subotu, 28. juna, biti održan muzičko-scenski spektakl “Stoljeće mira nakon stoljeća ratova”. u kojem učestvuje preko 280 umjetnika iz 10 zemalja svijeta. Bit će to spektakl svetskih razmjera koji će simbolično početi 15 minuta prije ponoći.
Kako je danas kazao Haris Pašović, reditelj i autor projekta, najavljena predstava će biti muzičko-scenski spektakl koji će se odvijati u tri dijela. “Prvi dio je muzičko-scenski ples u kojem će umjetnici pokazati osjećaj straha i strepnje pred početak rata. Drugi dio prikazuje rat, pogibiije, ranjavanja, izbjeglištvo…A, treći dio spektakla je život poslije rata,” pojasnio je Pašović. On se zahvalio svima koji su pomogli održavanje ovog spektakla, izrazivši posebnu zahvalnost Općini Stari Grad i načelniku Hadžibajriću sa kojim se, kako je rekao, vrlo brzo dogovorio.
“Sa načelnikom Hadžibajrićem smo dogovorili saradnju za svega deset minuta i zaista sam zahvalan Općini Stari Grad, na svemu što je učinila, putem Službe za obrazovanje, kulturu, sport i lokalni razvoj,”kazao je Pašović, zahvalivši se i pomoćnici načelnika Amini Deljković na saradnji.
Njegove riječi potvrdio je i načelnik Hadžibajrić istakavši opredjeljenje Općine Stari Grad da podrži ovaj događaj.
“Zaista mi je drago što se ovakav spektakl održava u Sarajevu i nadam se da će, zajedno sa ostalim sadržajima kojima se obilježava stogodišnjica od početka I svjetskog rata, kao što je utrka tour de france i koncert Bečke filharmonije u Vijećnici, opet dovesti Sarajevo u žižu interesovanja svjetske javnosti,”kazao je Hadžibajrić.
Govoreći o budžetu koji je bio potreban da bi se pripremio spektakl u kojem učestvuje više od 280 umjetnika, uz više od 220 članova ekipe, gradi posebna scena za Latinsku ćupriju, angažuje veliki broj zaštitara, postavljaju video ekrani duž ulice u ovom dijelu grada, Pašović je pojasnio da je Evropska unija odobrila grant od 250 000 eura. “Procjenjujemo da troškovi organizacije iznose od 300-350 000 eura. Od toga je Evropska unija osigurala 250.000, a Bosna i Hercegovina je za ovaj spektakl izdvojila manje od 10%,”kazao je Pašović.
Učesnici događaja “Stoljeće mira nakon stoljeća ratova”: Glumci: Selma Ergeč (Turska), Alma Prica (Hrvatska), Vojin Ćetković (Srbija), Aissa Maiga (Francuska); 12 mladih glumaca iz Srbije i BiH |
“Stoljeće mira nakon stoljeća ratova”, kojeg producira East West Centar, je jedna od aktivnosti Fondacije „Sarajevo, srce Europe“ i programa "Sarajevo 2014" kojeg finansira EU u okviru obilježavanja stote godišnjice početka Prvog svjetskog rata, s ciljem da se iz Sarajeva širom svijeta pošalje poruka mira, pomirenja i solidarnosti.
Kako je na press konferenciji održanoj danas u prostorijama Općine Stari Grad kazao Renzo Daviddi, zamjenik šefa Delegacije EU u BiH, EU je pomogla organizaciju niza događaja u našoj zemlji kojima će se obilježiti stogodišnjica. “Lično smatram da i nije tako primamljivo organizovati proslavu tako dramatičnog događaja kao što je početak I svjetskog rata, ali cilj nije slaviti 28. juni 1914. godine, nego obilježiti one događaje koji su uslijedili nakon njega,” kazao je Daviddi.
Njegovo mišljenje dijeli i Anita Kirpalani, voditelj projekta u Fondaciji "Sarajevo, srce Evrope".
“Naš cilj nije zauzeti stav o historijskom događaju, niti slaviti početak rata, nego ukazati da je I svjetski rat obilježio 20. stoljeće i odavde poslati kolektivnu poruku mira, solidarnosti i pomirenja,” izjavila je Kirpalani.
Na kraju je Pašović pojasnio i zašto se ovaj događaj odvija u 23:45 sati. “Prvo, nama odgovara da je noć zbog potreba scene. Zatim, 28.juna je prvi dan mjeseca Ramazana, pa smo odlučili da to bude poslije teravih-namaza, a i po završetku fudbalske utakmice na Svjetskom prvenstvu. I, na kraju ima i simbolike u tome da ovaj dan obilježavamo na njegovom izmaku, pred samu ponoć,” pojasnio je on.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Objavljeno: 20 Juna, 2014