Pomoć Udruženju Zelene beretke: Zasadili 2,2 tone krompira za svoje članove


Jedan od načina za suočavanje sa posljedicama koje je izazvala pojava korona virusa, svakako je i pomoć građanima u obradi što većeg broja obradivih površina. Ova mjera naročito se odnosi na kategorije stanovništva koje su nezaposlene, penzionere, demobilisane borce, socijalno ugrožene i slično. Obrada zemlje, očekivano, omogućit će urod onima koji su izvršili sjetvu, te će im barem dijelom biti smanjeni redovni životni troškovi.

Pored pomoći građanima u nabavci plastenika, sadnog materijala, podršci malinarima i drugo, općinski načelnik mr Ibrahim Hadžibajrić, u ime Općine Stari Grad, uputio je pomoć u sadnom materijalu Udruženju Zelene beretke. Ukupno dvije tone sjemenskog krompira i jednu tonu đubriva donirano je ovom udruženju čiji su članovi izvršili sjetvu na lokalitetu Pašino brdo. Sav urod bit će podijeljen borcima – članovima Udruženja i Narodnoj kuhinji Stari Grad.

Načelnik Hadžibajrić u društvu predsjednika Udruženja Zelene beretke Muhameda Švrakića prošlog mjeseca obišao je ovu lokaciju i uvjerio se da su članovi udruženja ozbiljno pristupili projektu i obradili oko sedam duluma zemlje. Ovih dana ponovo smo obišli navedenu lokaciju i uvjerili se da projekat dobro napreduje što se može vidjeti i na pratećim fotografijama.

 

Očekivani urod je 20 tona krompira

Udruženje Zelene beretke početkom aprila je pokrenulo akciju sadnje što veće količine krompira i ostalih poljoprivrednih proizvoda na pomenutom lokalitetu, a sav rad na zemlji je dobrovoljan i učestvuju svi članovi udruženja koji to žele.

„Akcija je smišljena radi bolje pripreme za zimu, koja će biti dosta teška i neizvjesna gledajući na sve što se dogodilo u posljednje vrijeme. Za članove našeg udruženja smo već zasadili oko dvije tone i 200 kg krompira, od čega se nadamo urodu od oko 20 tona krompira. Tu količinu namjeravamo podijeliti svojim članovima, ali i za potrebe Narodne kuhinje Stari Grad,“ ispričao je Švrakić. Dodao je da na zemlji najviše rade članovi Udruženja, demobilisani borci.

„Prvo smo imali akcije čišćenja i oranja terena ukupne površine sedam duluma, a potom i sijanja. Sav sadni materijal za krompir smo dobili od Općine Stari Grad, kao i tonu visokokvalitetnog đubriva. Dio sjemenskog materijala dali smo i našim članovima u Vogošći kako bi i oni izvršili sjetvu. Zaista smo zahvalni načelniku Hadžibajriću na ovoj pomoći koja će mnogo značiti borcima,“ kazao je Švrakić.

Među onima koji svakodnevno radi na ovoj njivi je i Salih Tutnjić, demobilisani borac rodom iz Željeznog polja koji je izgubio kuću kada su 2014. godine pokrenuta klizišta u ovom mjestu usljed čega je oštećeno skoro 80 kuća, lokalni putevi, mostovi, njive sa usjevima…

Salih je tada sa svoja četiri sina i suprugom došao u Sarajevo i naselio se u Starom Gradu gdje živi kao podstanar, a porodica preživljava od rada na zemlji i bavljenjem stokom. Saznavši za teške uslove u kojima ovi ljudi žive i svakodnevnu borbu koju vode za preživljavanje načelnik Ibrahim Hadžibajrić lično je izdvojio sredstva kojima je porodica Tutnjić kupila kravu.

„Ovdje živim već pet godina sa četiri sina i suprugom, a inače sam rodom iz Željeznog Polja. Zahvaljujući pomoći načelnika Hadžibajrića smo kupili junicu prije mjesec dana. To nam zaista mnogo znači za prehranu cijele porodice, s obzirom da niko od nas u kući nema zaposlenje,“ ispričao je Salih.

Kako bi se pomoglo građanima da se suoče sa posljedicama korone ove godine su dobili plastenike svi građani koji su aplicirali, podijeljene su i sadnice povrća i sjemenski materijal, pomoć su dobili malinari koji su se obratili Općini, a najavljena je i podjela košnica sa pčelama onim pčelarima iz Starog Grada koji su se obratili za pomoć.

Objavljeno: 18 Juna, 2020