Pad broja upisanih prvačića: Od nadležnog ministarstva zahtijeva se pridržavanje upisnih područja i isti uslovi u školama


U općini Stari Grad u prvom upisnom roku za školsku 2021/22. godinu upisano je svega 196 prvačića, odnosno devet odjeljenja, dok je prema zvaničnim podacima za polazak u prvi razred u ovoj općini dozrelo 500 djece. Značajan je ovo pad broja prvačića i u odnosu na prošlu godinu kada ih je upisano 231. Zbog čega je došlo do pada broja prvačića u najstarijoj sarajevskoj općini, zašto roditelji upisuju djecu u druge škole i šta uraditi da se to spriječi, teme su o kojima su, na poziv Općine Stari Grad, raspravljali direktori osnovnih škola, članovi Koordinacije Vijeća roditelja Stari Grad, te nadležna općinska Služba za obrazovanje, kulturu i sport. Doneseni su i konkretni zaključci i zahtjevi za nadležno ministarstvo.

Općina Stari Grad je u prethodnim godinama ulagala značajna finansijska sredstva u obnovu i rekonstrukciju školskih objekata, a sve kako bi se učenicima i nastavnom osoblju osigurali što bolji uslovi za rad. Čak su u prethodnom periodu sagrađene i dvije nove škole, a to je područna škola “Mula Mustafa Bašeskija” na Sedreniku i aneks škole “Vrhbosna” na Mošćanici, kao i dvije sportske sale – u Logavinoj za OŠ”Mula Mustafa Bašeskija” i u Konaku za OŠ”Edhem Mulabdić”. Svi školski objekti pružaju adekvatne uslove za rad i boravak, ali ipak se broj prvačića smanjuje. Ukoliko se zanemare veći problemi kao što je odliv mladih ljudi – bračnih parova u druge općine ili čak u inostranstvo, i dalje ostaje pitanje zašto roditelji biraju druge škole?

 

Osigurati pripravnike za rad u produženim boravcima

Svi učesnici sastanka saglasni su u tome da je neophodno poštovati upisna područja i ne dozvoliti upise izvan njih bez valjanog razloga. Ali, da bi se tako nešto moglo očekivati od roditelja, mora se osigurati da svaka škola pruža iste uslove. U prvom redu, svaka škola mora imati produženi boravak kako bi roditelji mogli neometano djecu ostavljati u školi do kraja radnih obaveza. Trenutno to u Starom Gradu nije slučaj jer neke škole ne mogu sebi priuštiti plaćanje nastavnog kadra za rad u produženim boravcima. Drugi, itekako izražen problem je je česta promjena kadra unutar škola što može biti faktor koji utiče na roditelje. Da bi se ove stvari izbjegle neophodan je značajniji angažman i uključivanje nadležnog Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo.

Koordinacija Vijeća roditelja Stari Grad uputila je nadležnom ministarstvu zahtjev da roditeljima daju saglasnosti za upis u drugim općinama samo uz opravdane razloge, te da se poštuju upisna područja. Zatraženo je i da Ministarstvo nađe modalitet za finansiranje pripravnika koji bi radili u produženim boravcima što bi zasigurno privuklo roditelje da djecu upisuju u starogradske škole jer bi samim tim i cijene produženog boravka bile povoljnije.

Kako bi afirmirali roditelje da upisuju djecu u škole u Starom Gradu, ali i poboljšali imidž svojih škola direktori ovih obrazovnih ustanova će aktivnije komunicirati sa roditeljima putem društvenih mreža i ukazivati na pozitivne prakse u svom radu sa djecom, postignute rezultate na takmičenjima, vannastavne aktivnosti i drugo. Škole će uraditi promotivne letke i poslati na adrese roditelja koji još nisu upisali djecu u prvi razred gdje će navesti sve razloge zašto je baš njihova škola pravi izbor. Ubuduće će se prije upisa djece u prve razrede u Starom Gradu organizovati sajam na kojem će se predstavljati sve osnovne škole iz Starog Grada.

Objavljeno: 7 Maja, 2021