U okviru projekta „Jednaki u različitosti-spoznajmo i živimo svijet“ otvorena je izložba „Umjetnost u izgradnji interkulturalizma i međureligijskog dijaloga“.
Projekat ima za cilj da mlade potakne na kritičko razmišljanje koje se bazira na dijalogu, otvorenosti, etičnosti, toleranciji i solidarnosti kao krucijalnim elementima interkulturalnosti i međureligijskog dijaloga. Sakralni objekti i kulturno-historijsko bogatstvo općine Stari Grad poslužili su kao inspiracija da učenici Srednje škole za tekstil kožu i dizajn, Srednje muzičke škole, Srednje ugostiteljsko- turističke škole i Srednje škole metalskih zanimanja na jedan kreativan način, kroz umjetnost predstave ‘Jednakost u različitosti’ koje treba intenzivnije da afirmiše i njeguje bosanskohercegovačko društvo.
Izložbu, koja će trajati do 21. novembra, u ime Općine Stari Grad i općinskog načelnika mr. Ibrahima Hadžibajrića, otvorila je Lejla Dizdarević, pomoćnica načelnika za obrazovanje, kulturu i sport.
Dizdarević je kazala kako joj je izuzetna čast da u ime načelnika Hadžibajrića pozdravi sve prisutne i zaželi im sve najbolje. „Zaista mi je drago što smo i mi doprinijeli i pomogli da se organizuje ova izložba. Bit će mi drago da i ostale škole vide šta ste zajedno sa svojim nastavnicima napravili. Vrlo je neobično da Škola za tekstil, kožu i dizajn radi ovakvu vrstu projekta, tako da je ovo zaista nešto veličanstveno“, istakla je Lejla. Poručila je da prati njihov rad, te da joj je posebno drago što je općina Stari Grad bila inspiracija za ovaj sjajni projekat.
Alma Ahmethodžić je profesorica u Srednjoj školi za tekstil, kožu i dizajn i jedna je od koordinatorica u projektu „Jednaki u različitosti-spoznajmo i živimo svijet“. Pojasnila nam je kako su u sklopu projekta učestvovale tri škole s područja općine Stari Grad i to: Srednja škola za tekstil, kožu i dizajn, Srednja ugostiteljsko turistička škola i Srednja muzička škola, a kako se naknadno uključila i Srednja škola metalskih zanimanja. „Osnovna ideja projekta je da razvijamo kritičko mišljenje, da tražimo neko jedinstvo u različitosti i da ga njegujemo. Te zadatke su najviše dobivali naši učenici, a najveći dio inspiracije su našli na području općine Stari Grad. Po šest učenika iz svake škole je bilo angažovano za ovaj projekat, zajedno sa svojim profesorima i mentorima“, ispričala nam je Alma.
Almedina Lačić i Iman Džindo su učenice IV razreda Srednje škole za tekstil, kožu i dizajn. Almedina nam je kazala kako se rado uključila u projekat, te da joj je plan da upiše Likovnu akademiju, te da joj je to velika želja.
„Da bi slika dobila kvalitetan sjaj i da bi se upotpunila bilo mi je potrebno oko mjesec dana za kompletnu obradu rada. Ovo je tehnika akrilnih uljanih boja sa raznim našim kreativnostima, dodacima i kombinacijama koje mi izmišljamo u Školi. Poruka je da se držimo zajedno i da ne pravimo razlike kako u vjeri tako i u ostalom“, istakla je Lačić.
Iman Džido je poručila da je inspiraciju za rad našla u multikulturalnosti i bogatoj arhitekturi BiH. „Htjela sam da kroz jedan prozor zastupim sve religije na našem prostoru, što se i vidi na radu“, kazala je i dodala kako joj je trebalo oko tri sedmice da pripremi ovaj rad.
Svi zainteresovani izložbu mogu pogledati do četvrtka, 21.11.2019. godine. u Centru za kulturu i mlade (Jelića broj 1), u periodu od 09,00 do 12,00 sati.
Ovaj projekat je dio programa ETOS Inicijative koji provodi TPO Fondacija iz Sarajeva.
Objavljeno: 19 Novembra, 2019