Otvaranjem izložbe okončan projekat „Mladi naslijeđu, naslijeđe mladima“


Otvaranjem izložbe učeničkih radova i podjelom nagrada najuspješnijim učenicima okončan je projekat „Mladi naslijeđu, naslijeđe mladima“.
Riječ je o projektu kojeg je u posljednjih sedam mjeseci implementirao Bošnjački institut – Fondacija Adil Zulfikarpašić, a Općina Stari Grad finansirala sa oko 7.000 KM.
Osim predstavnika Bošnjačkog instituta i učenika koji su učestvovali u pojedinim fazama implementacije projekta, otvaranju izložbe prisustvovao je i Ibrahim Hadzibajrić, načelnik Općine Stari Grad. Predstavnici Bošnjačkog instituta Hadzibajriću su, za nesebičnu podršku Općine tokom implementacije projekta, uručili zahvalnicu.

Hadžibajriću uručena zahvalnica za za nesebičnu podršku Općine tokom implementace projekta

 

Amina Rizvanbegović – Džuvić, direktorica Instituta, pojasnila je kako su na izložbi predstavljeni najbolji radovi učenika nastali tokom edukativno-kreativnih radionica.
„U sklopu projekta organizovali smo osam edukativno-kreativnih radionica kojima je prisustvovalo 179 učenika iz svih srednjih škola s područja Starog Grada. Na ovim radionicama učenicima smo, na novi i svjež način, pokušali predstaviti kulturno naslijeđe. Učenici su kreirali rutu vakufa Općine Stari Grad, te napravili interesantnu brošuru koja može biti iskorištena u edukativne i turističke svrhe“, pojasnila je Rizvanbegović – Džuvić, zahvalivši se načelniku Hadžibajriću i Općini Stari Grad na prepoznavanju značaja povezivanja baštinskog naslijeđa i mladih.

Izložba učeničkih radova

Hadžibajrić je kazao kako je Stari Grad, kroz saradnju sa Bošnjačkim institutom, nastojao skrenuti pažnju mladih na značaj i bogatsvo kulturno-historijske baštine, ne samo ove Općine nego cijele Bosne i Hercegovine.
„Moram naglasiti da je oko 60 objekata koji se nalaze na teritoriji općine Stari Grad pod zaštitom države, te da je za još 18 objekata procedura u toku. Kroz pružanje podrške za realizaciju ovog projekta pokušali smo skrenuti pažnju mladima na značaj kulturno-historijskog naslijeđa, odnosno na važnost njihove tradicije“, istakao je Hadžibajrić.

   
U sklopu projekta organizovano osam edukativno-kreativnih radionica

Narcisa Puljek – Bubrić, voditeljica radionica, kazala je da je projekat imao za cilj da se mladi ljudi uključe u promociju i unaprjeđenje svoje lokalne zajednice na polju kulturnog naslijeđa i umjetnosti. “Cilj je bio da ih angažujemo da zajednički radimo na određenim temama i projektima”, istakla je Narcisa.
Zehra Bučo, učenica je drugog razreda Gazi Husrev-begove medrese i jedna od učesnica u projektu. „Učestvovala sam na radionici Behaudina Selmanovića i danas je ovdje izložen jedan od mojih radova. Zaista mi je drago što sam učestvovala u ovoj radionici i veliko hvala Bošnjačkom institutu i Općini Stari Grad koji su pokrenuli ovaj projekat“, kazala je Zehra.

Zehra Bučo učenica Gazi Husrev-begove medrese

 

Projekat „Mladi naslijeđu, naslijeđe mladima“, jedan je od 13 uspješno ocijenjenih projekata koje je finansirala Općina Stari Grad u prošloj godini.

Objavljeno: 19 Januara, 2016