![]() |
![]() |
Načelnik Ibrahim Hadžibajrić potpisao je danas, u ime Općine Stari Grad Sarajevo, Memorandum o razumijevanju s ciljem podrške radu ustanova kulture od općeg značaja i interesa za Bosnu i Hercegovinu za period 2016/2018. godina. Memorandum je u Zgradi Parlamentarne Skupštine BiH potpisalo 35 predstavnika različitih institucija na državnom, kantonalnom, gradskom i općinskom nivou. Potpisnicima su se obratili predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović, ambasadorica SAD-a u BiH Maureen Cormack, a kao jedini predstavnik lokalne samouprave prisutne je pozdravio načelnik Ibrahim Hadžibajrić. Istakao je da su dogovori oko ovog memoranduma počeli prije četiri mjeseca, te kazao da su za njegovo potpisivanje najzaslužniji ambasadorica SAD-a Maureen Cormack, ministar Adil Osmanović, predsjedavajući Vijeća ministara, te Općine Stari Grad i Centar odakle je sve poteklo.
„Zahvaljujem se Ambasadi SAD-a u BiH koja je pokazala da je istinski prijatelj ove zemlje i istrajala je u ovom projektu. Pozivam naše kolege načelnike iz Republike Srpske da se pridruže potpisivanju ovog Memoranduma jer ovdje je riječ o kulturnoj baštini svih naših naroda, a ne samo jednog,“ kazao je Hadžibajrić.
Ambasadorica Cormack je u svom govoru istakla da su SAD opredijeljene da pomažu očuvanju kulturne baštine u BiH, te najavila donaciju u iznosu od 1,5 milion KM za podršku Nacionalnom muzeju, kao i stručnu pomoć educiranog kadra iz ove oblasti iz SAD-a. Ona je istakla da joj je drago što je ovaj projekat realizovan zajedničkim snagama bh zvaničnika, te je na kraju poručila: „Zajedno postižemo više!“
Svi potpisnici Memoranduma o podršci ustanovama kulture u BIH, po potpisivanju i završetku zvaničnog dijela, uputili su se ka Zemaljskom muzeju BIH koji je potom zvanično otvorio svoja vrata nakon tri godine.
![]() |
![]() |
Potpisnici su zaključili Memorandum na privremenoj osnovi do okončanja rješavanja njihovog pravnog statusa u skladu sa zakonima BiH, a najkasnije do 31. decembra, 2018. godine, s ciljem omogućavanja rada i djelovanja ustanova kulture BiH radi ostvarenja opće i posebne koristi za BiH u oblasti kulture. Općine su se obavezale da će u periodu od 2016-2018.godine kao podršku radu ovih institucija izdvajati od 50.000 KM, pa nadalje, u skladu sa svojim mogućnostima.
Memorandum su potpisali:
Ministarstvo civilnih poslova BiH
Ministarstva i jedinice lokalne samouprave u Kantonu Sarajevo i to: Ministarstvo kulture i sporta, Ministarstvo obrazovanja, nauke i mladih, te jedinice lokalne samouprave – Grad Sarajevo, Općina Stari Grad, Općina Centar, Općina Novo Sarajevo, Općina Novi Grad, Općina Ilidža, Općina Ilijaš, Općina Hadžići, Općina Vogošća i Općina Trnovo
Ministarstva i jedinice lokalne samouprave u Zeničko-dobojskom kantonu i to: Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport, Grad Zenica, Općina Visoko, Općina Kakanj i Općina Tešanj
Ministarstva i jedinice lokalne samouprave u Tuzlanskom kantonu i to: Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta, te jedinice lokalne samouprave Grad Tuzla, Općina Doboj Istok, Općina Gradačac, Općina Gračanica, Općina Srebrenik, Općina Čelić, Općina Lukavac, Općina Banovići, Općina Živinice, Općine Kalesija, Općina Kladanj, Općina Sapna i Općina Teočak
Općine lokalne samouprave u Srednjobosanskom kantonu i to: Općina Travnik i Općina Jajce i
Bosansko-podrinjski kanton Goražde i to: Vlada Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i Općina Goražde