Osmi juni 1992. godine datum je kojeg se dobro sjećaju svi građani tada opkoljenog Sarajeva. Tog dana bio je pokušaj prve deblokade opkoljenog grada, a ostao je upamćen kao dan kada je poginulo najviše sarajevske mladosti u pokušaju da oslobode svoj grad.
Poginuli su i neki od najboljih sinova Starog Grada, 25 pripadnika „Zelenih beretki“ i dva komandanta borbenih jedinica „Bosnae“ Muhidin Dino Magoda i Sulejman Zolj. Načelnik Općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić, predsjedavajući Općinskog vijeća Samir Muhić i vijećnik Almedin Miladin prisustvovali su danas obilježavanju 27. godišnjice pokušaja deblokade Sarajeva, a na Šehidskom mezarju Kovači učenjem Jasina odata je počast svim šehidima i palim borcima, te položeno cvijeće. Obilježavanju je prisustvovao i pomoćnik ministra za boračka pitanja KS Osman Smajlović, te članovi porodica kao i Udruženja „Bosnae-Zelene beretke“. Iako je 08. juni jedan od najmanje spominjanih datuma u historiji grada, on se nikada ne smije zaboraviti. Ne smijemo ga zaboraviti jer je to dan kada je poginulo najviše mladih momaka spremno stalih u odbranu svog grada, svojih domova, porodica. O historijskom značaju 08.juna danas još samo svjedoče preživjeli borci i udruženja boraca koji na ovaj dan organizuju prigodna obilježavanja, kao što su to danas učinili iz Udruženja organizatora otpora, veterana rata, dobrovoljaca, prvoboraca i branilaca „Bosnae – Zelene beretke“ koji su pozvali na prigodno okupljanje na Kovačima.
O značaju ovog datuma mogu se naći i pisani novinarski tekstovi, a jedan od najboljih napisao je kolumnista Aljazeere Zvonimir Nikolić čijim riječima i završavamo ovaj tekst: „Taj dan je poginuo Muhidin Dino Magoda, kojem je poslije Hanka Paldum otpjevala pjesmu, taj dan je poginuo braneći Čolinu kapu i Sulejman Zolj, za kojeg kažu, da kada su ga teško ranjenog pokušavali prebaciti do Sarajeva, rekao je svom saborcu: "Podigni me malo da još jedan put vidim svoje Sarajevo".
Objavljeno: 8 Juna, 2019