Obilježena 26.godišnjica masakra na Markalama: Nikada ne zaboraviti da je ovo bila agresija na suverenu državu


Delegacija Općine Stari Grad, predvođena općinskim načelnikom Ibrahimom Hadžibajrićem, prisustvovala je danas obilježavanju godišnjice najmračnijeg momenta u historiji Sarajeva, ubistva 68 građana na pijaci Markale 05. februara 1994. godine. Današnji dan je proglašen i kao Dan sjećanja na sve stradale građane Sarajeva u periodu 1992-1995.

Obilježavanje jednog od najtragičnijih događaja u historiji ovog grada počelo je komemorativnom sjednicom u Narodnom pozorištu na kojoj su prisustvovali, pored delegacije Općine Stari Grad, predstavnici Vlade Kantona Sarajevo, Gradske uprave, općina iz Kantona Sarajevo, stranih ambasada, gostiju i brojnih građana.

Obilježavanje je nastavljeno i na samoj pijaci Markale, gdje se i dogodio jedan od najvećih zločina za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu. Tog 05. februara 1994. godine oko 12:00 sati s agresorskih položaja Vojske Republike Srpske koji su se nalazili na području Mrkovića ispaljena je minobacačka granata kalibra 120 mm na prepunu pijacu od koje je smrtno stradalo 68 građana Sarajeva, dok ih je 142 teže i lakše ranjeno.

Na mjestu ovog stravičnog zločina sreli smo vidno potresenu Muneveru Drugovac, čiji je suprug Ifet izgubio život tog dana: „Prije odlaska na Markale je bio na liniji sa našim tada maloljetnim sinom. Na Markale je krenuo da zamijeni cigare za brašno, nikad se nije vratio. Sedam dana prije 05. februara i sedam dana poslije imam problema da zaspim zbog visokog pritiska, teško mi je i pomisliti na sve, a ne još i pričati“, kazala nam je Munevera.

Osnovni cilj obilježavanja ovih tragičnih datuma jeste opominjanje da se ovakvi događaji nikada više nikome ne ponove u našoj zemlji, a pogotovo to moraju znati mlađe generacije. Sedmogodišnji Anur Brkanić je došao odati počast svom dedi Faruku Brkaniću, kojeg nikad nije upoznao, ali prepoznaje kolika bol vlada u njegovoj porodici na ovaj dan: „Došao sam proučiti Fatihu svom dedi Faruku, kojeg su ubile granate, i svi smo tužni“, rekao je ovaj dječak.

Općinski načelnik Ibrahim Hadžibajrić izjavio je danas prilikom obilježavanja godišnjice da se stvari moraju nazivati pravim imenom i nikada ne smiju zaboraviti.

„Mi smo došli u situaciju da zaboravljamo da je ovo bila klasična agresija od strane dvije države, tadašnje krnje Jugoslavije i Republike Hrvatske. Agresija na suverenu i priznatu državu BiH i ja dok sam živ neću nikada zaboraviti, niti želim da zaboravim. Oprostiti moramo jer život mora teći dalje, i moramo se okrenuti budućnosti, ali ono što se desilo, svi mi koji smo proveli taj period od 1.479 dana u Sarajevu teško da ćemo to moći ikada zaboraviti i izbrisati iz naših glava,“ poručio je načelnik Hadžibajrić.

Uz općinskog načelnika Ibrahima Hadžibajrića, delegaciju Općine Stari Grad činili su Safija Šehović, pomoćnica načelnika za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu, Lejla Dizdarević, pomoćnica načelnika za obrazovanje kulturu i sport, Almedina Porča, pomoćnica načelnika za odnose s javnošću, Samir Muhić, predsjedavajući Općinskog vijeća Stari Grad, dopredsjedavajući Općinskog vijeća Vedran Dodik i Sanel Dragolovčanin, te općinski vijećnici Alma Jašarević, Sejfo Šehović, Adnan Talić, Muamer Mekić. Cvijeće na spomen obilježje su položili i predstavnici državnih, federalnih, kantonalnih i općinskih vlasti, brojna udruženja, građani, porodice i prijatelji stradalih.

U masakru na pijaci Markale, 05.februara 1994.godine ubijeni su: Senad Arnautović, Ibrahim Babić, Mehmed Baručija, Ćamil Begić, Emir Begović, Vahida Bešić, Gordana Bogdanović, Vaskrsije Bojinović, Muhamed Borovina, Faruk Brkanić, Sakib Bulbul, Jelena Čavriz, Almasa Čehajić, Zlatko Čosić, Alija Čukojević, Verica Ćilimdžić, Smilja Delić, Ifet Drugovac, Dževad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Džebo, Ismet Fazlić, Vejsil Ferhatbegović, Dževdet Fetahović, Muhamed Fetahović, Ahmed Fočo, Majda Ganović, Isma Gibović, Rasema Hasanović, Alija Hurko, Mirsada Ibrulj, Mustafa Imanić, Rasema Jažić, Razija Junuzović, Hasija Karavdić, Mladen Klačar, Marija Knežević, Selima Kovač, lbro Krajčin, Sejda Kunić, Jozo Kvesić, Numo Lakača, Ruža Malović, Jadranka Minić, Safer Musić, Nura Odžak, Mejra Orman, Hajrija Oručević, Seid Prozorac, Smajo Rahić, Igor Rehar, Sabit Rizvo, Zahida Sablja, Nedžad Salihović, Hajrija Smajić, Emina Srnja, Džemo Subašić, Šaćir Suljević, Hasib Šabanović, Ahmed Šehbajraktarević, Bejto Škrijelj, Junuz Švrakić, Pašaga Tihić, Munib Torlaković, Ruždija Trbić, Džemil Zečić, Muhamed Zubović i Senad Žunić.

Objavljeno: 5 Februara, 2020