![]() |
![]() |
Iznimno mali broj djece romske nacionalnosti pohađa nastavu u obrazovnim ustanovama u Kantonu Sarajevo, zbog čega je neophodno izraditi Strategiju rada Ministarstva obrazovanja i nauke KS u oblasti implementacije Akcionog plana za obrazovanje Roma.
Tim povodom danas je u Općini Stari Grad održan sastanak predstavnika Ministarstva obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo, Općine Stari Grad, Udruženja „Kali Sara“ Romskog informativnog centra i svih osnovnih i srednjih škola na području Starog Grada.
Sanela Bešić, izvršna direktorica Udruženja „Kali Sara“, istakla je kako su različiti problemi u oblasti obrazovanja djece romske nacionalnosti.
„U vrtićima nema romske djece, jer ovakav vid obrazovanja roditelji moraju plaćati. Jako mali broj djece pohađa 150 obaveznih sati u vrtićima pred polazak u osnovnu školu. Jedan od najvećih problema u osnovnim školama je diskriminirajući odnos prema djeci romske nacionalnosti, potom stipendiranje i nabavka udžbenika, a u srednjim školama kriteriji za upis“, pojasnila je Sanela Bešić, podsjetivši kako svega desetero omladine romske nacionalnosti studira na nekom od fakulteta Univerziteta u BiH.
„O svim ovim problemima do sada smo razgovarali u četiri gradske općine. Planirano je sedam ovakvih sesija, nakon čega ćemo održati veliki sastanak na nivou Kantona na kojem ćemo sumirati sve rezultate i donijeti konkretne zaključke“, najavila je Bešićeva.
Amina Deljković, pomoćnica načelnika za obrazovanje, kulturu i sport Općine Stari Grad, naglasila je kako Općina stari Grad pomaže romskoj populaciji to ne samo u obrazovnom procesu nego i u svim drugim sferama života.
„Obrazovanje Roma mora se posmatrati kroz širi spektar: kroz socijalni status roditelja, njihov odnos prema obrazovanju. Moramo uzeti u obzir i činjenicu da roditelji djecu ponekad iskorištavaju na različite načine. Stoga u rješavanje problema Roma mora biti uključena šira društvena zajednica, a ne samo Općina i škola“, kaže Deljkovićeva, naglasivši kako je Općina Stari Grad i škole na njenoj teritoriji Romima pružili mnogo više od onoga što je u njihovoj nadležnosti.
„Drago mi je da je Općina Stari Grad dio ovog projekta. Učinit ćemo sve da što veći broj djece romske nacionalnosti završi bar osnovnu školu koja je po zakonu i obavezna“, zaključila je Deljkovićeva.