Načelnik Hadžibajrić okupio predstavnike boračkih udruženja Starog Grada: Ovdje se branila BiH


Povodom jednog od najznačajnijih praznika u historiji Bosne i Hercegovine, Dana nezavisnosti, općinski načelnik mr Ibrahim Hadžibajrić održao je danas prijem za predstavnike boračkih udruženja iz ove općine.

Uz prigodna obraćanja, u Velikoj sali Općine stari Grad učesnici su govorili o značaju ovog datuma za cijelu Bosnu i Hercegovinu, kao i samoj ulozi Općine Stari Grad u periodu od 1992-1995. godine.

“Moramo biti ponosni na svoju državu Bosnu i Hercegovinu, na svoj grad i na ovu općinu jer u ovoj općini se branila Bosna i Hercegovina. Ovdje je bivši predsjednik, rahmetli Alija Izetbegović, u periodu od 1992. do 1995. godine provodio više vremena nego u Predsjedništvu. Odavde je sve kretalo, ova općina je bila pokretač i motorna snaga. Ovo je jezgro,” izjavio je općinski načelnik Hadžibajrić. Obraćajući se predstavnicima udruženja, Hadžibajrić je kazao da svi oni dobro znaju kroz šta su prolazili u periodu agresije.

“Ja sam jedan od rijetkih koji otvoreno kaže da je agresija na BiH bila od Savezne Republike Jugoslavije i od Hrvatske, a te pretenzije nisu ni danas prestale, samo se primjenjuju druge metode, ekonomske i političke. Svi vi koji ovdje sjedite iz naših udruženja veoma dobro znate kroz šta ste prolazili, u zavisnosti od jedinica u kojim su bili.” rekao je.

“Ono što nama danas fali je jedinstvo bez obzira na naciju, nacionalnost, političku opredijeljenost. Fali nam razuma kako bi se više dali i opredijelili se interesima države i opštem interesu, a ne ličnim,” poručio je načelnik Hadžibajrić.

Na poziv općinskog načelnika, na prijemu se obratio i Enes Bezdrob, tadašnji načelnik Policijske stanice Stari Grad, koji je govorio o svojim sjećanjima na referendum 01. marta, ali i o periodu agresije.

“Uvijek sam govorio, čak sam i pisao o tome, da je u BiH rat počeo 1991. godine, čak i prije. Oružani sukobi su počeli ‘91 godine, dole u Hercegovini, sad je to Općina Ravno, koja je bila spaljena. Do Sarajeva su dolazile te informacije, ali mnogi još nisu ni vjerovali, ni znali šta se dešava. Bila je to jedna zbunjenost, a u stvari se radilo o dugoročnoj strategiji s utvrđenim ciljevima onih snaga koji su željele i još uvijek pokušavaju da dezintegrišu Bosnu da je raskomadaju,” kazao je Bezdrob.

Prisjećajući se referenduma iz 1992. godine, kazao je: “Atmosfera pred glasanje za samostalnu i nezavisnu BiH bila je posebna, to je bila jedna svečanost za sve građane i za svakog pojedinačno. Naša država se tek gradila kao samostalna, suverena i nezavisna. Dok smo mi živi i u nama živi sjećanje na te događaje i ovakve praznike Bosna će postojati,”kazao je Bezdrob.

Današnjem prijemu u Općini Stari Grad prisustvovali su predstavnici Udruženja Zelene beretke, Udruženja visoka ratna priznanja. Prvea policijske brigade Stari Grad, Jedinstvene organizacije boraca, Udruženja RVI, Udruženja porodica šehida i porodica poginulih boraca, Druge brdske brigade i UABNOR-a. pored načlenika Hadžibajrića, prijemu je prisustvovao i predsjedavajući Općinskog vijeća Stari Grad dr.sc. Mirza Batalović, kao i pomoćnici općinskog načelnika.

Na današnji dan, prije 29 godina, građani Bosne i Hercegovine opredijelili su se za nezavisnost. Na referendumu, održanom 1992. godine, čak 64 posto građana se izjasnilo da želi živjeti u suverenoj i nezavisnoj Bosni i Hercegovini, državi ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive. Referendum za nezavisnost Bosne i Hercegovine održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji 29. februara i 1. marta, a označavao je opredjeljenje građana ka budućnosti zemlje, ali ujedno je bio i uvod u krvavu agresiju nad Bosnom i Hercegovinom.

Ipak, na referendum su izašli birači iz cijele države. Za nezavisnost Bosne i Hercegovine glasali su Srbi, Hrvati i Bošnjaci. Od tada se 1. mart smatra jednim od najznačajnijih datuma u modernoj historiji Bosne i Hercegovine.

Objavljeno: 1 Marta, 2021