Polaganjem vijenaca ispred Višegradske kapije, Vatrogasnog doma Vratnik i Vratnik mejdan spomen obilježja borcima 1992-1995, u organizaciji Udruženja antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata Općine Stari Grad, danas je obilježena 71. godišnjica oslobođenja Sarajeva u Drugom svjetskom ratu. Povodom godišnjice oslobođenja Sarajeva i ulaska prvih partizanskih jedinica preko Višegradske kapije u okupirano Sarajevo, 05. aprila 1945. godine, održana je i svečana manifestacija u Domu kulture Vratnik. Prisutne je pozdravio predsjednik Udruženja antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata Općine Stari Grad, Mirsad Hajdar.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
“Sarajevo su oslobodile brigade koje su činili vojnici svih vjeroispovijesti i nacionalnosti. Želim napomenuti kako su se borci iz Drugog svjetskog rata, te iz Narodnooslobodilačkog rata 92’ -95’, borili za iste ideale antifašizma. Želimo apelovati na uvođenje zakona koji će zabraniti djelovanje fašističkih pokreta, organizacija i ideja, jer one imaju za cilj rušenje mira i slobode koju uživamo danas u nezavisnoj Bosni i Hercegovini,” kazao je Hajdar.
![]() |
![]() |
Okupljene građane, predstavnike antifašističkih udruženja iz BiH, ali i drugih republika bivše Jugoslavije, pozdravio je i načelnik Ibrahim Hadžibajrić. Naglasio je da mu je drago što se ova tradicija obilježavanja godišnjice oslobođenja Sarajeva njeguje već godinama i što joj svake godine prisustvuje sve veći broj građana i gostiju iz drugih zemalja. “Važno je zapamtiti da je Sarajevo oslobođeno tog aprila 1945. godine i da naša historija ne počinje od 1992. godine i nadam se da naša djeca to uče. Čestitam vam Dan Grada Sarajeva, kada je prije 71. godinu Sarajevo oslobođeno od fašističkog agresora,” kazao je načelnik Hadžibajrić.
![]() |
![]() |
Gradonačelnik Ivo Komšić kazao je da je bio ushićen vidjevši veliki broj mladih ljudi na obilježavanju ispred Višegradske kapije.”Pitam se da li naša djeca danas u školama uče šta se desilo na Vratniku 1945. godine i da su njihovi djedovi i pradjedovi oslobodili ovaj grad od fašizma? Ako to zaborave onda neće imati nikakvih ideala, a bez ideala nema ni budućnosti,” kazao je Komšić. Dodao je da je na nama da mladima osiguramo uslove za život u kojem će moći imati ideale.
Obilježavanju su, kao i ranijih godina, prisustvovali i predstavnici antifašističkih udruženja iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, ali i brojnih bosanskohercegovačkih gradova.