Bentbaša

Kako se nekad kupalo na Bentbaši?

O značaju prve Narodne banje na Bentbaši, otvorene 20. jula 1902. godine, donosimo vam autentične isječke iz Sarajevskog lista iz 1902. i Oslobođenja iz 1957., koje je sačuvao Historijski arhiv Sarajevo – o kupališnom redu, električnoj rasvjeti, čistoći vode i snovima o obnovi kupališta na Miljacki.
Tekst je originalan i neizmijenjen. Hvala Historijskom arhivu na čuvanju ovih bisera naše prošlosti.
⬇️
20. jula 1902. godine otvorena je Narodna banja na Bendbaši. Vrijeme kupanja, cijene korištenja, pravila vladanja su bile regulisane kupališnim redom. Uvedena je i električna rasvjeta kako bi se banja mogla koristiti i uveče.
U vijesti o otvaranju banje u „Sarajevskom listu“ se navodi: „…Cesta, što u kupalište vodi, držaće se za vrijeme kupališne sezone osobito čisto i češće preko dana polijevati, da se prašina ne diže. Baseni puniće se vodom iz Miljacke, koja je dovedena blizu oko 400m iznad tunela u podzemnim cijevima, dakle sa mjesta, gdje daleko unaokolo nikakvih kuća nema i tijem je čistoća ove vode tekućice osigurana. U basene pritječe i otječe voda tako da u jednom sahatu ima mjesta u izmjenu od 60.000 litara svježe vode. U one dane, kad Miljacka ušljed povodnja (kišnih vremena) postane mutna, neće se voda iz iste uzimati, nego će se baseni puniti vodom iz vrela Pjenkovca u neposrednoj blizini kupališta, koje u svako doba čistu vodu daje. Četiri hladna tuša imaće vodu iz gradskog vodovoda. Gradsko poglavarstvo, predajući novu narodnu banju publici na upotrebu i zaštitu, ne može a da ne upozori na veliki zdravstveni značaj ovakog svakome lahko pristupačnog kupališta, radi kojeg se poznati dvorski savjetnik dr. Winternitz ovako izražuje: ‘Upravo nenaknadiva pomoć za savlađivanje sušice kao narodne bolesti, kako u sprečavanju tako i djelovanju na zdravlje, jest podizanje narodnih kupališta'….“
(Sarajevski list, broj 87 od 23. jula 1902. godine, Biblioteka HAS-a)
“Idejni projekat za izgradnju kupališne brane na Miljacki, koji je odobrio Urbanistički savjet, omogućava da se u glavnim crtama sagleda izgled budućeg kupališta koje odavno pretstavlja veliku želju Sarajlija. Sredstva za prve radove koji će početi vjerovatno krajem avgusta, obezbjeđena su društvenim planom opštine Stari Grad (50 miliona dinara). Brana duga 20 metara, biće sagrađena 140 metara uzvodno od bivše Vijećnice. Računa se da će radovi na brani i jezerskom bazenu biti završeni do idućeg ljeta i da će se moći koristiti u sljedećoj sezoni.”
“Oslobođenje”, 6. juli 1957. (Biblioteka HAS)
Preuzeto od: Historijski arhiv Sarajevo
Objavljeno: 24 Jula, 2025