Na Spomen obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992-1995. godine delegacija Općine Stari Grad položila je cvijeće i proučila Fatihu u sklopu obilježavanja 05. maja, Dana sjećanja na ubijenu djecu opkoljenog Sarajeva.
Ovaj datum obilježava se kao Dan sjećanja na ubijenu djecu opkoljenog Sarajeva kako se zločini nad nevino ubijenom djecom nikada ne bi zaboravili.
Delegaciju Općine Stari činili su: Safija Šehović, pomoćnica načelnika za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu, Almedina Porča, pomoćnica načelnika za odnose s javnošću i informacioni sistem, Adis Hadžović, pomoćnik načelnika za investicije i komunalne poslove i Samir Muhić, savjetnik općinskog načelnika za pitanja boraca.
Među delegacijama koje su odale počast bili su i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Šefik Džaferović, gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, delegacija Vlade Kantona Sarajevo, te porodice i roditelji ubijene djece i brojni drugi građani.
Bol koja nikada ne prestaje
Na obilježavanju smo razgovarali sa Ramizom Holjanom, koji je izgubio 13-ogodišnjeg sina Admira. „Mi roditelji čija su djeca ubijena za vrijeme agresije se redovno tokom godine okupljamo na više od 40 mjesta zločina širom Sarajeva. Imamo običaj na obilježavanja voditi i djecu iz škola, kako bi im pričali istinu o onome što nam se desilo. Nažalost, zbog uslova pandemije korona virusa to nismo bili u mogućnosti uraditi ove godine“, kazao nam je Ramiz, te dodao da svi članovi Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva smatraju da bh. tužilaštva nisu učinili dovoljno za procesuiranje zločina nad ubijenom djecom Sarajeva.
Iako vidno potresena, Zlatka Imamović je pristala podijeliti sa nama svoja stravična iskustva iz perioda agresije. „U dvorištu na kućnom pragu 21. marta 1993. godine ubijen je moj petogodišnji sin Mirza. Evo, nakon 28 godina ne mogu se složiti sa starom izrekom da vrijeme liječi rane. Moja rana je sada možda još veća. Sve nas roditelje boli da niko nije odgovarao za ubistva preko 1600 djece. Mnogi roditelji te djece sada umiru i nisu dočekali da pravda bude zadovoljena“, izjavila je Imamović. Ona je naglasila veliki značaj Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva. „Svi mi u udruženju dijelimo istu bol, znamo svačiju tužnu priču. Tu smo jedni za druge u teškim trenucima, veselimo se uspjehu naše druge djece. Hvala Bogu nakon Mirze sam dobila dvije ćerke, danas uspješne inžinjerke“, dodala je na kraju.
Spomenik u centru Sarajeva svjedoči o 1.600 ubijene djece tokom 44 mjeseca duge opsade glavnog grada BiH, u kojem je ukupno stradalo 11.451 osoba. Svakog dana opsade, u Sarajevu je u prosjeku ginulo osam ljudi, a među njima jedno dijete. Ranjeno je 14.946 najmlađih Sarajlija.
Objavljeno: 5 Maja, 2021