U organizaciji Vlade Kantona Sarajevo, na različitim lokacijama u našem gradu obilježen je 09. maj. Tog dana obilježava se Dan Zlatnog ljiljana, te Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope.
Program je počeo na Šehidskom mezarju Kovači gdje je položeno cvijeće, odata počast i proučena Fatiha na centralnom spomen obilježju, kao i na mezaru prvog predsjednika rahmetli Alije Izetbegovića. Upravo na inicijativu rahmetli predsjednika Izetbegovića, 09. maj se obilježava kao Dan Zlatnog liljana, ali i Dan logoraša u našoj zemlji. Dan je označen simbolično kada se u čitavoj Evropi obilježava Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom.
Značka “Zlatni ljiljan” najviše je ratno priznanje Armije Republike Bosne i Hercegovine za vrijeme odbrambeno-oslobodilačkog rata od 1992. do 1995. godine. Dodjeljivao se pripadnicima ARBiH, koji su se naročito istakli u oružanom suprostavljanju agresoru, doprinijeli širenju slobodnih dijelova BiH, izvršili djela u kojima je došla do izražaja njihova lična hrabrost i požrtvovanje. Zlatnim ljiljanom odlikovano je 1782 pripadnika Armije RBiH, od toga posthumno 982 pripadnika.
Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope
Nakon programa na Kovačima, delegacija Općine Stari Grad Sarajevo položila je cvijeće i odala počast na spomen-obilježju “Vječna vatra” i spomen obilježju „Vraca“.
U Evropi se danas obilježava 80. godišnjica završetka Drugog svjetskog rata i 75 godina od pokretanja inicijative za stvaranje današnje Evropske unije. Delegaciju Općine Stari Grad činili su: dopredsjedavajući Općinskog vijeća Stari Grad Sarajevo Kerim Smailbegović, pomoćnici načelnika Asja Hadžić i Sanin Hadžibajrić, te vijećnici Općinskog vijeća Muamer Mekić, Salih Išerić i Iman Čoko. Među delegacijama koje su odale počast bili su predstavnici svih nivoa vlasti, kao i predstavnici međunarodnih organizacija, te antifašistička udruženja.
Dan pobjede nad fašizmom ili Dan pobjede u Drugom svjetskom ratu jer je 09. maja 1945. godine potpisana bezuvjetna kapitulacija nacističke Njemačke. U ratu koji je trajao nešto manje od šest godina učestvovala je 61 država i blizu 110 miliona vojnika, a poginulo je između 55 i 60 miliona ljudi.
Osim Dana pobjede nad fašizmom i nacizmom, 09. maj se obilježava i kao Dan Evrope. Prije 75 godina neposredno poslije Drugog svjetskog rata, u vrijeme kada je još vladalo duboko nepovjerenje između vjekovnih neprijatelja Francuske i Njemačke, Robert Schuman je objavio dokument koji će ostati zapamćen kao “Schumanova deklaracija”, u kojem je predložio formiranje jedne vrste evropske federacije kao sredstva za očuvanje mira.
Objavljeno: 9 Maja, 2025